www.tina.com.tr

Telemetri ve Scada Uygulamalarında Tinax Wireless Konforu

Telemetri genel anlamıyla bir sistem ya da tesisin uzaktan kablolu veya kablosuz sistemler ile izlenmesi, kontrol edilmesi, raporlanması ve merkezi bir noktaya kablolu veya kablosuz olarak iletilmesi ve kayıt altına alınmasıdır. Merkezi yapıda farklı telemetri sistemlerinden gelen bilgilerin işlendiği yapıların genel ismi de SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) olarak adlandırılır. Telemetri sistemleri nispeten küçük ve kampüs türü tesislerde kablolu çözümlerle sağlanabilmekte iken birbirine uzak ve dağıtık tesislerde Telemetri denilince akla gelen tek haberleşme metodu Kablosuz (Wireless) haberleşmedir.

Bunlar arasında Geniş alan Wifi, Radio Modem, GSM, GPRS ve VSAT gibi farklı teknikler ve donanımlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte coğrafi şartların izin verdiği durumlarda, Telemetri ve Scada sistemleri ile birlikte izlenen tesislerin merkez binalara yüksek hızlarla IP data haberleşmesi, güvenlik kameraları ve IP Telefon sistemleri gibi pek çok uygulamanın yapılabileceği tek alternatif haberleşme metodu geniş alan Wifi sistemleridir. Tinax wireless ürünleri diğer bütün uygulama alanlarında olduğu gibi Telemetri uygulamalarında da en mükemmel sonucu verirler. Telemetri uygulamalarının tabiatı gereği gereken düşük bandwidth ihtiyacının dışında aynı zamanda bu noktalardaki tesislerin uzaktan izlenebilmesine imkan veren Video Surveillance sistemleri için gereken yoğun bandwidth ihtiyacını da kolaylıkla karşılayarak aynı anda birden fazla amaca hizmet ederler.

Tinax markası ile bu konuda ülkemizdeki pek çok projede başarılı referanslarımız mevcuttur. Haberleşen lokasyonlar arasındaki mesafe ve görüş şartlarına göre 500-600Mbps hızında noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya kablosuz sistemler kurabilmekteyiz. Böylece birbirinden kilometrelerce mesafede bulunan pek çok tesis ya da sistemlerin tümünü tek bir noktadan kontrol edebilirken 24 saat sürekli veri akışı sağlayacak bu yüksek kapasiteli altyapı için tek bir kuruş bile iletişim gideri ödemezsiniz.

Tinax ile Başlıca Scada Uygulama Alanları

  • Enerji üretim santralleri
  • Meteoroloji İstasyonları
  • Elektrik Dağıtım Tesisleri
  • Tarım Uygulamaları
  • Sanayi Tesisleri
  • Trafik Sinyalizasyon Altyapısı
  • Belediyelerin Su toplama ve Atıksu Arıtma Tesisleri
Scroll to Top